Veca melnbalta fotogrāfija. Vīrietis ar pliki noskūtu galvu, apaļās plānas brilles, uzvalks, tumša kaklasaite ar balto kreklu, mazās ūsas.

Eduards Dālmanis

Dzimšanas dati:

1875. gada 04. aprīlis, Cēsu rajons Vecpiebalgas [mūsdienās Kaives] pagasts "Kalna Vīģebos"

Miršanas dati:

1952. gada 17. martā, 76.g. vecumā, Rīgā. Apbedīts I Meža kapos

Darbības joma:

Skolotājs, kordiriģents

Saistība ar novadu:

1923.(?) gadā ar ģimeni pārcēlies uz Jaunjelgavu, kur strādājis par latviešu valodas, ģeogrāfijas un dziedāšanas skolotāju Jaunjelgavas pilsētas 6-klašu pamatskolā un Ozoliņa komercskolā.

Eduards Dālmanis –  skolotājs, kordiriģents. Vectēvs Jānis Dālmanis bijis izcils amatnieks un gatavojis arī vijoles. Mājās bieži muzicēts un dziedāts, jo arī tēvs Jēkabs Dālmanis bijis liels mūzikas cienītājs, māte Līze Dālmane (dz. Vīksne) zinājusi daudz tautasdziesmu. Vecāki savus 10 bērnus iespēju robežās centušies izglītot arī muzikāli. Mācījies Vecpiebalgas Ogrēnu pagastskolā, kur viņš apguvis klavierspēli pie Matīsa Kaudzītes, bet  dziedāšanu un vijoļspēli mācījies pie dzejnieka Jēkaba Purkalīša. Beidzis Cēsu pilsētas skolu un pedagoģiskos kursus. Bijis skolotājs Kagaiņu skolā. 1913 precējies ar Otīliju Kauliņu, kura labi spēlējusi klavieres un strādājusi par mūzikas skolotāju. Pirmā pasaules kara laikā uzturējies Krievijā, kur 1920 Kudepo-Zamožjes latviešu kolonijā dibinājis mūzikas skolu, pats apmeklējis lekcijas Lugas Tautas Universitātē un bijis skolotājs vietējā skolā.

Pēc atgriešanās Latvijā bijis Ērgļu draudzes Katrinas pamatskolas skolotājs un pārzinis, nodibinājis un vadījis jaukto kori, rīkojis koncertus un teātra izrādes. 1923 ar ģimeni pārcēlies uz Jaunjelgavu, kur strādājis par latviešu valodas, ģeogrāfijas un dziedāšanas skolotāju pamatskolā un Ozoliņa komercskolā, vadījis korus abās skolās, Sadraudzības biedrības un vēlāk Amatnieku biedrības kori, tad pilsētas Komercskolas jaukto kori, mācījis arī vijoļspēli. Ar koriem piedalījies VI, VII, VIII un IX dziesmusvētkos. 1950 bijis skolotājs ar 55 gadu darba stāžu un devies pensijā. Izdevis dzejoļu krājumu Klusās stundas, rokrakstā atstājis Autobiogrāfiskas piezīmes. 1929 apbalvots ar V šķiras Triju Zvaigžņu ordeni. Dēls vijolnieks un pedagogs Indulis Dālmanis.

Publikācijas par:

Elektroniskie resursi: garamantas.lv

Novadpētniecības materiāli: Katalogs (biblioteka.lv)